Jak szybko nauczyć się mówić po angielsku? Praktyka i coś jeszcze.

Jak szybko nauczyć się mówić po angielsku, nie tylko praktyka
Jak szybko nauczyć się mówić po angielsku, nie tylko praktyka

Jak szybko nauczyć się mówić po angielsku? Zwróćmy uwagę na dwa słowa zawarte w tym pytaniu: ”szybko” i ”mówić”. Wiele osób uważa, że w przypadku nauki jakiegokolwiek języka obcego „szybko” znaczy tyle samo co „pobieżnie”, a gruntowne poznanie języka zajmuje lata.

Oczywiście, w ciągu kilku tygodni nie sposób nauczyć się angielskiego od podstaw i władać nim biegle. Istnieje jednak szereg metod pozwalających na przyspieszenie procesu nauki. Nie wszystkie metody są powszechnie stosowane w szkołach angielskiego, chociaż nowoczesne szkoły językowe proponują je swoim słuchaczom.

Kwestia czasu to jedno.

Szybko można opanować słownictwo i gramatykę od strony teoretycznej, ale jak nauczyć się mowić? To zupełnie inna umiejętność.

Wielu z nas poznało podstawy angielskiego w szkole. Staraliśmy się przygotowywać do sprawdzianów (albo i nie…), sumiennie (lub nie…) odrabiać prace domowe żeby mieć święty spokój. Nie każdy już od czasów podstawówki wiedział, że angielski będzie mu potrzebny – czy ze względu na karierę, hobby czy plany wyjazdowe i emigracyjne.

Dorośli cenią swój czas, zdecydowanie bardziej niż młodzież. Gdy podejmują decyzję o doskonaleniu umiejętności, także językowych, decyzje te są zazwyczaj dobrze przemyślane, często poparte silną koniecznością, idzie za nimi gotowość do działania. Pozostaje jednak pewna kwestia…czas. Osoby dorosłe nie spędzają ośmiu godzin dziennie w szkole, gdzie angielski jest od razu wpisany w plan zajęć.

Muszą wygospodarować kilka godzin ekstra, między pracą a domem. Mało kto może sobie pozwolić na poświęcanie zajęciom dodatkowym tyle czasu, ile by chciał.

Gdy dorośli, zajęci ludzie decydują się na kurs języka angielskiego, przede wszystkim liczy się dla nich uzyskanie szybkich efektów. Mają do dyspozycji parę godzin w tygodniu i zależy im, by szybko nauczyć się komunikować po angielsku. Nasuwa sie odpowiedź na postawione wcześniej pytanie jak szybko nauczyć się mowić po angielsku. Sekret tkwi w praktyce, o czym wiedzą trenerzy i słuchacze nowoczesnych szkół angielskiego.

Szkoły językowe proponują naukę angielskiego na dowolnych poziomach, w oparciu o rozmaite metody.

Te szkoły, dla których priorytetem jest wychodzenie naprzeciw indywidualnym potrzebom kursantów, starają się tak konstruować zajęcia, by wszyscy brali w nich czynny udział. Jest na to kilka sposobów.

Po pierwsze

– grupy powinny być małe, a atmosfera kameralna. Jak nietrudno się domyślić, praca z niewielką grupą (np. czteroosobowa) pozwala lektorowi na bliższe poznanie uczestników kursu, ich potrzeb, oczekiwań, mocnych i słabszych stron. Wielu kursantów przyznaje także, że pracując w kilkuosobowym gronie odczuwa o wiele mniejszy stres i onieśmielenie.

Po drugie

– warsztaty to najbardziej pożądana forma zajęć. Wielu z nas pamięta ciągnące się w nieskończoność wykłady, które trudno byłoby przetrwać bez notatnika do bazgrania. Niewątpliwym plusem warsztatów jest to, że trener każdego ze swoich słuchaczy mobilizuje do działania. Sukces dobrze prowadzonych warsztatów polega na przemyślanej selekcji elementów teorii i położeniu nacisku na praktyczne zastosowanie języka. Warsztaty to zatem: samodzielne konstruowanie wypowiedzi, odgrywanie scenek, przeprowadzanie wywiadów i mnóstwo innych ćwiczeń. Innymi słowy, warsztaty to ciągłe używanie języka, poszerzanie kompetencji komunikacyjnych. Właśnie na tym zależy znakomitej większości słuchaczy szkół angielskiego – na nabyciu umiejętności komunikowania się w języku obcym. Komunikacja to prowadzenie swobodnej rozmowy (konstruowanie własnych wypowiedzi i słuchanie ze zrozumieniem), a także czytanie i pisanie.

Skoro już wiemy, że praktyka to klucz do sukcesu, zastanówmy się jak możemy ćwiczyć. Warsztaty to świetna okazja, ale jest jeszcze kilka możliwości.

Jak szybko nauczyć się mowić po angielsku? Przestać się bać drobnych błędów gramatycznych, niewłaściwej intonacji czy użycia nieodpowiedniego wyrażenia. Po prostu mówić – im częściej, tym lepiej. Jak wiadomo, to praktyka czyni mistrza. Potrzebujesz motywacji i profesjonalnego lektora zajrzyj tutaj.

Jeśli preferujesz naukę przez internet skorzystaj z naszego kursu angielski online.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj swój!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *