Chcesz rozwijać się językowo, ale nie wiesz, jak ocenić swoje obecne umiejętności i z jakiego pułapu startujesz? Poziomy angielskiego ustandaryzowane w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego (CEFR) są narzędziem, które pozwala na rzetelną ocenę umiejętności językowych kursanta pod kątem czytania, pisania, słuchania i mówienia. Wiedza na temat tego, jaki jest Twój stopień znajomości języka angielskiego, może przydać Ci się nie tylko podczas wyboru odpowiedniego kursu językowego, ale także np. jako istotna informacja w CV, gdy ubiegasz się o pracę w firmie, która wymaga określonego poziomu biegłości językowej od kandydata. W noProblem prowadzimy kursy dostosowane do różnych poziomów znajomości języka angielskiego, dzięki czemu z pewnością znajdziesz zajęcia dopasowane do swoich aktualnych umiejętności.

Zastanawiasz się, jakie wyróżniamy stopnie języka angielskiego i jakie umiejętności opanujesz podczas kursu na określonym poziomie? Zapoznaj się z naszą ofertą!

Jakie poziomy angielskiego można wyróżnić?

Przed rozpoczęciem kursu języka angielskiego niezbędne jest rozpoznanie poziomu umiejętności językowych, jakie obecnie posiadasz. Charakteryzujące język angielski poziomy można podzielić następująco:

 • poziom początkujący (A1-A2),
 • poziom średniozaawansowany (B1-B2),
 • poziom zaawansowany (C1-C2).

Kiedy wiemy już, jakie stopnie języka angielskiego można wyszczególnić, warto omówić bliżej każdy z nich. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zrozumieć różnice między nimi i orientacyjnie określić, który poziom odpowiada Twojej biegłości językowej.

Poziomy języka angielskiego: A1 (początkujący)

Pierwszym wyróżnionym przez CEFR poziomem w języku angielskim jest A1. Jakie umiejętności posiada osoba, która zna język angielski w takim stopniu? Przede wszystkim rozumie ona proste komunikaty i potrafi budować podstawowe wypowiedzi na temat codziennych sytuacji. Wykształciła ona również umiejętność rozmowy po angielsku na podstawowe tematy z inną osobą, która wyraża się w sposób powolny i zrozumiały. W zakresie umiejętności osoby, która opanowała angielski na poziomie A1, jest także umiejętność przedstawienia siebie i innych osób, oraz formułowanie pytań dotyczących np. życia prywatnego czy miejsca zamieszkania.

Poziomy angielskiego: A2 (początkujący)

Jak wspomnieliśmy, wyróżnia się dwa poziomy angielskiego określane mianem początkujących: A1 oraz A2. Jeżeli Twój stopień znajomości języka angielskiego to A2, to:

 • władasz podstawowym słownictwem oraz potocznymi zwrotami dotyczącymi życia codziennego, w tym np. życia osobistego, rodziny czy pracy,
 • potrafisz konwersować na temat codziennych sytuacji oraz znanych Ci tematów,
 • umiesz opisać swoje pochodzenie, a także rozmawiać na temat codziennych potrzeb.

Poziomy znajomości angielskiego: B1 (średniozaawansowany)

Przyszedł czas omówić stopnie języka angielskiego, które wymagają od Ciebie już większych umiejętności. Na start weźmy poziom B1 – znajomość języka w takim stopniu wymaga od Ciebie tego, by:

 • umieć prezentować swoje opinie w sposób prosty i zrozumiały,
 • rozumieć proste teksty na znane sobie tematy, dotyczące np. pracy czy wakacji,
 • radzić sobie w sytuacjach związanych z podróżami, w których wymagana jest prosta komunikacja,
 • umieć tworzyć spójne i nieskomplikowane teksty na znane sobie tematy,
 • umieć opisywać różnego rodzaju wydarzenia, plany czy swoje doświadczenia.

Ewidentnie w tym przypadku mamy do czynienia z szerszym wachlarzem kompetencji językowych. Czy ich zakres znacząco różni się od tego, który charakteryzuje kolejny poziom średniozaawansowany, czyli B2? Przekonajmy się!

Poziomy znajomości języka angielskiego: B2 (średniozaawansowany)

Znajomość języka angielskiego na poziomie B2 jest częstym wymogiem w wielu ofertach pracy na współczesnym rynku. Co musisz umieć, aby móc powiedzieć, że znasz angielski na poziomie B2? Powinieneś:

 • umieć bez wysiłku przeprowadzić rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka angielskiego,
 • umieć formułować klarowne wypowiedzi (ustne i pisemne), wzbogacone o niezbędną dozę szczegółów, które będą w zrozumiały sposób przedstawiać Twój punkt widzenia,
 • umieć rozważyć wady oraz zalety podanych przez siebie lub rozmówcę możliwości,
 • rozumieć najważniejsze wątki złożonych wypowiedzi zarówno na tematy abstrakcyjne, jak i konkretne,
 • umieć przeprowadzać merytoryczne dyskusje na temat swojej specjalności.

Poziomy angielskiego: C1 (zaawansowany)

Kolejnym poziomem angielskiego, który często okazuje się upragnionym celem kursantów na początku nauki, jest poziom C1. Znając język angielski na tym poziomie:

 • umiesz swobodnie posługiwać się angielskim zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej,
 • wypowiadasz się w sposób jasny i poprawny, a zarazem płynny i spontaniczny, bez „przystanków” na znalezienie odpowiedniego słowa,
 • bez trudu rozumiesz szerszy kontekst bardziej skomplikowanych tekstów i wypowiedzi wraz z ich ukrytym znaczeniem.

Poziomy języka angielskiego: C2 (zaawansowany)

Ostatnim stopniem znajomości języka angielskiego jest poziom C2. Jeśli dotarłeś do tego miejsca w swojej językowej przygodzie, to:

 • z łatwością i całościowo rozumiesz zarówno wypowiedzi ustne, jak i pisemne,
 • umiesz streszczać informacje zawarte w różnych źródłach i bezbłędnie odtwarzać tezy, które zostały w nich zamieszczone,
 • potrafisz wyrażać swoje myśli w sposób spontaniczny, płynny i precyzyjny,
 • umiesz wykonywać złożone zadania np. w pracy lub na studiach, które wymagają od Ciebie biegłej znajomości języka angielskiego.

Stopnie języka angielskiego – do kogo skierowane są kursy w noProblem?

Marzysz o swobodzie językowej, ale nie masz pewności, czy Twój obecny stopień znajomości języka angielskiego pozwoli Ci osiągnąć upragniony cel? Angielski Lublin w noProblem to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Prowadzimy kursy skierowane do osób na każdym poziomie językowym – możesz się uczyć u nas nawet od zera! Angielski online prowadzony w formie internetowej to szansa dla osób z całej Polski na rozwinięcie językowych skrzydeł pod okiem doświadczonych lektorów polskojęzycznych i native speakerów. U nas stawiamy na naukę przez praktykę i konwersacje, dlatego zamiast standardowego testu poziomującego, proponujemy krótką rozmowę, podczas której rozpoznamy Twój poziom językowy i pomożemy Ci wybrać odpowiednie zajęcia.

Angielski online z lektorem zaprojektowaliśmy w taki sposób, aby wraz ze zdobywaniem kolejnych językowych szlifów kursant mógł płynnie przejść na zajęcia o wyższym poziomie zaawansowania. U nas nie zaznasz nudy, a jednocześnie będziesz uczyć się w swoim tempie i w sposób, jaki lubisz. Warto dodać, że od Ciebie zależy to, jaki tryb zajęć wybierzesz – angielski online dla dorosłych prowadzimy w następujących formach:

Brzmi zachęcająco, prawda? W takim razie nie odkładaj decyzji na później, skontaktuj się z nami i wkrocz do fantastycznego świata języka angielskiego!