Doskonała znajomość języka angielskiego to super moc, dzięki której – świadomi jej posiadania – możemy zyskać pewność siebie i uwierzyć, że wszystko jest możliwe.

Zwłaszcza, że już samo poskromienie angielskiego okazało się możliwe, pomimo początkowych trudności, a stwierdzenie nie mogę nauczyć się angielskiego odeszło w niepamięć.

e833b40a2df1093ecd0b4204e2445b97e77ee3d410b3194195 1920
e032b6092cf51c3e815d4401ee514792ea76e3dc1bb81045 1920

Jak wykorzystać językową super moc?

Dziś mówienie po angielsku to podstawa dobrego wykształcenia i warunek sine qua non, którego spełnienie pozwala na swobodną komunikację, korzystanie ze światowych mediów, nośników informacji i rozwój zawodowy.

Jednak korzyści wynikających z mówienia po angielsku jest o wiele, wiele więcej i coraz więcej osób postanawia wykorzystać nadarzające się okazje i, dysponując perfekcyjną znajomością angielskiego, wyruszają w świat, by tam rozwinąć skrzydła.

Gdyby ktoś zapytał Was jaki jest klucz do sukcesu, co przyszłoby Wam do głowy w pierwszej kolejności?

Odwaga? Determinacja? Kompetencje? Zwykły życiowy fart? Ciężka praca?

Przypuszczam, że różnych odpowiedzi pojawiłoby się dokładnie tyle, ilu osobom zadano by podobne pytanie.
Ciekawe, czy ktoś uznałby poprawny angielski za receptę na sukces

Czy angielski jest potrzebny, by odnieść sukces w branży muzycznej, na międzynarodowym rynku?

e83db6082cf4093ecd0b4204e2445b97e77ee3d410b2134292 1920

A gdyby tak połączyć talent i doskonałą znajomość angielskiego?

Brzmi to ciekawie. Z takiego założenia wyszedł także muzyk My-Key, będący słuchaczem naszej szkoły języka angielskiego w Lublinie – No Problem

My-Key to zdolny, młody artysta. Do tego odważny i ambitny, czego dowodzi fakt, że postanowił zaprezentować swoje utwory po angielsku.

Niektórych mogłoby to onieśmielić, innych natomiast zmotywować. Powszechne jest stwierdzenie, że do odważnych świat należy.

Nie tylko teraz, ale już parę dekad temu, w latach siedemdziesiątych, pewien szwedzki zespół (zgrabna blondynka, atrakcyjna brunetka oraz ich muzykalni mężowie) zawojował świat, wygrywając najpierw konkurs Eurowizji.

Dziś ABBA to wciąż jeden z najsłynniejszych zespołów, a popularność grupy nie słabnie, choć epoka disco już dawno za nami. W Sztokholmie można odwiedzić muzeum ABBY, a na scenach teatrów świata wciąż można podziwiać musical Mamma mia, oparty na przebojach szwedzkiego zespołu.

Czy ABBA odniosłaby sukces, gdyby dziewczyny śpiewały po szwedzku? Wpadające w ucho melodie i charyzma wokalistek to jedno, ale dzięki temu, że piosenki wykonywano po angielsku, mógł cieszyć się nimi cały świat.

Szkoda, że węgierski zespół Omega późno wpadł na podobny pomysł – być może właśnie z tego powodu ich przebój Dziewczyna o perłowych włosach, śpiewany początkowo tylko w języku rodzimym, nie stał się światowym hitem na miarę Waterloo ABBY? Również inny szwedzki zespół, Roxette, nagrywał piosenki po angielsku.

Czyż How do you do? (tytuł jednego z utworów duetu Roxette) nie brzmi lżej, bardziej zachęcająco i melodyjnie niż Hur mår du?. Nie tylko Szwedzi uznali, że mówienie po angielsku, a raczej śpiewanie w tym języku będzie kluczem do międzynarodowej sławy. Członkowie niemieckiej grupy rockowej Scorpions dokonali podobnego wyboru, tak samo jak inny, dziś już nieco zapomniany zespół Modern Talking.

Poprawny angielski to atut i profesjonalizm w biznesie

Poprawny angielski w mowie i piśmie to wielki atut. Świadczy o profesjonalizmie, a profesjonalizm to rzecz ważna nie tylko w biznesie, ale i w show-biznesie. Może nie warto bagatelizować znaczenia prawidłowej wymowy i akcentowania? Dla samego śpiewu, pewności siebie wykonawcy oraz tego, jak zostanie odebrany przez światową publiczność, te dwa aspekty mają spore znaczenie.

Natomiast gdy kariera wejdzie już na dobre tory, a sukces zapuka do drzwi, artysta będzie potrzebował odrobinę więcej. Kariera muzyczna to zarówno występy na scenie, jak i mnóstwo elementów poza nią – spotkania, wywiady, kontrakty, szanse, które mogą umknąć sprzed nosa, jeśli je przeoczymy (na przykład przez niedostateczną znajomość angielskiego).

e831b70f2df6043ecd0b4204e2445b97e77ee3d410b2144596 1920

Jeśli nasze marzenia nas nie przerażają, być może nie są warte wysiłku. Tak mawiali dawni filozofowie. Kto wie, może mieli racje i może byli to ci sami, którzy twierdzili, że do odważnych świat należy. Jeśli ktoś pragnie rozwinąć skrzydła i zaistnieć na świecie jako piosenkarz, pisarz, mistrz kina – wystarczy odwaga i wiara w swoje możliwości. Jednak, jak wiadomo, szczęściu trzeba pomagać.

Wszystkiego nie przewidzimy i nie na wszystko mamy wpływ, ale na pewno jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedź na pytanie jak szybko nauczyć się mówić po angielsku. Gdy poznamy odpowiedź, trafiając na motywujących trenerów i odpowiednią dla nas metodę nauki, ujarzmimy język angielski i tym samym zrobimy wielki krok naprzód – w stronę międzynarodowego sukcesu.

A zatem, czy angielski jest potrzebny muzykom?

Być może założenie, że znajomość angielskiego (będącego bądź co bądź międzynarodowym kodem i jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków świata) otwiera wiele drzwi – nie jest całkowicie błędne? Przypomnijmy sobie znane z telewizji programy rozrywkowe, na przykład popularny w wielu krajach X Factor, Idol czy cieszący się sporym zainteresowaniem show Twoja twarz brzmi znajomo, gdzie amatorzy lub osoby znane śpiewają międzynarodowe przeboje. Czasami prezentują własne, unikalne wersje znanych utworów, a niekiedy starają się możliwie wiernie odtworzyć oryginalne wykonania.

Pomaga im zazwyczaj sztab specjalistów – nauczyciele śpiewu choreografowie, mistrzowie kreowania wizerunku, a bardzo często także angliści, którzy uczą poprawnej wymowy. To dzięki nim zdolni artyści radzą sobie nie tylko z opanowaniem angielskich słów piosenek, ale i z poprawnym ich wyśpiewaniem.

Dzięki ciężkiej pracy jurorzy (zwykle bardzo srodzy i wymagający) okazują swoje uznanie i chętnie chwalą nie tylko trzymanie się linii melodycznej, stronę artystyczną, ale zwracają też uwagę na poprawny angielski.

Swego czasu ulubionym określeniem jednej z popularnych jurorek (gwiazdy, która sama próbowała swoich sił za granicą, między innymi w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych) był kwadratowy angielski. Jak łatwo się domyślić, nie był to komplement. W ten sposób dawała wykonawcom do zrozumienia, że powinni oni poćwiczyć wymowę.

Jak uczyć się angielskiego, by móc wyruszyć ze swoją twórczością w świat?

Być może warto podzielić przygotowania na dwa etapy.

Po pierwsze, dobrym pomysłem może okazać się ćwiczenie wymowy, co z pewnością ułatwi śpiewanie w obcym języku.

Po drugie, jeśli myślimy o międzynarodowej karierze i wiemy już, że praktyczna znajomość angielskiego może nam ułatwić osiągnięcie sukcesu, przyda się nie tylko prawidłowa wymowa pojedynczych angielskich słówek, ale i swobodna komunikacja (wyobraźmy sobie: rozmowy z menadżerem, ustalanie szczegółów kontraktu, nawiązywanie dialogu z zagraniczną publicznością, kontakt z fanami, udzielanie wywiadów, praca w studio nagrań – wszystko to, co pomoże zaistnieć nie tylko na scenie, ale i w mediach, które posiadają magiczną moc kreowania gwiazd i to od nich zależy w znacznej mierze, kto ma szansę zaistnieć, a kto nie dostanie szansy, by się wybić).

e83db70d2cf5033ecd0b4204e2445b97e77ee3d410b511459d 1920

Tworzenie tekstów piosenek po angielsku? noProblem!

Oprócz tego, warto nauczyć się takiego posługiwania językiem angielskim, które umożliwi samodzielne tworzenie tekstów. Oczywiście jeżeli ten rodzaj twórczości leży w obszarze naszych zainteresowań.

Bez względu na konkretne artystyczne plany – skuteczny angielski to zawsze dobre rozwiązanie.

Dla niektórych intensywny angielski może okazać się jeszcze lepszym wyborem. Przed rozpoczęciem nauki warto wybrać najbardziej odpowiedni wariant.

Można doskonalić znajomość języka albo zacząć naukę angielskiego od zera – zawsze jest na to czas! My-Key, przygotowywał się przez pewien czas do swojej muzycznej podróży za granicę. Znalazł szkołę noProblem w Lublinie, w której trenerzy byli otwarci na jego potrzeby i zaproponowali indywidualne szkolenie z języka angielskiego.

Kadra noProblem stawia na praktyczny i skuteczny angielski. Co to tak naprawdę oznacza? Indywidualne sesje to mocna strona noProblem i coś, co może zachęcić najbardziej wymagających słuchaczy oraz kursantów mających szczególne potrzeby (na przykład artystów).

Trenerzy rozumieją, że nie każdy czuje się dobrze w grupie i wiedzą, że w pewnych przypadkach o wiele lepszym rozwiązaniem są spotkania face to face.

Zajęcia zawsze mają formę warsztatów, więc można od razu przejść do wykorzystywania języka angielskiego w praktyce. Dla osób, które planują wyjazd za granicę – na przykład dla artystów myślących o zawojowaniu Europy czy świata – praktyka ma wyjątkowe znaczenie. Szczególnie przydatne mogą się okazać warsztaty wymowy.

mikrofon studio nagraniowe piosenki