Kurs amerykańskiego angielskiego

Kurs amerykańskiego angielskiego 1

Kurs amerykańskiego angielskiego jest interesującym rozwiązaniem, które z pewnością zaciekawi każdego, kto planuje w przyszłości zamieszkać w USA lub pracować w firmie funkcjonującej na tamtejszym rynku. Tego rodzaju zajęcia przynoszą nie tylko korzyści językowe, ale i poznawcze z uwagi na to, że wiele osób mających styczność z językiem angielskim wyłącznie podczas nauki w szkole, nie zdaje sobie nawet sprawy, że angielski brytyjski i angielski amerykański łączą się w ich wyobrażeniach w jeden język.

Tymczasem różnice między obiema odmianami języka są naprawdę duże. Nie oznacza to oczywiście, że Amerykanie i Brytyjczycy nie rozumieją się nawzajem – różnice w wymowie, odmienne akcenty i pisownia stanowią dla obu nacji powód do kulturowych przekomarzanek i żartów, a nie do istnienia barier uniemożliwiających skuteczne porozumiewanie się.

Za to Europejczycy, w tym Polacy, powinni uświadomić sobie, że często przyswajają w szkole państwowej specyficzną – trzecią… – odmianę języka: mieszankę angielskiego brytyjskiego i amerykańskiego.

Różnice między angielskim a amerykańskim są w stanie dostrzec dopiero w kontakcie z native speakerem. Obcowanie z rodowitymi mówcami każdej z odmian pozwala zdać sobie, że coś jest na rzeczy – ktoś zwraca im uwagę na błędy, inaczej interpretuje zdania lub wprost pyta, skąd ta dziwna wymowa, skąd ten dziwny akcent. Pojawienie się pytań „drążących” temat umożliwia słuchaczowi, który zapisał się na kurs języka amerykańskiego, zrozumienie subtelnych, ale istotnych rozbieżności między obiema odmianami języka.

Angielski amerykański a angielski brytyjski – najważniejsze różnice

Amerykański i brytyjski angielskiego różnią się na wielu płaszczyznach. Rozdźwięk między nimi panuje zarówno na niwie słownictwa (inne słowa na określenie tych samych desygnatów), jak i wymowy, akcentu, pisowni oraz całych struktur gramatycznych.

Różnice leksykalne

Jakie znaczenie ma to, że brytyjska odmiana języka angielskiego i jego amerykańska wersja różnią się od siebie pod względem leksykalnym? Różnice leksykalne sprowadzają się do tego, że stajemy przed koniecznością nauczenia się większej liczby słówek. Czasem słowo używane w jednej odmianie języka oznacza w drugiej coś zupełnie innego (np. „vest” to dla Amerykanów kamizelka, a dla Brytyjczyków podkoszulka 😉 ), czasem natomiast ta sama rzecz nazywana jest w każdej z odmian inaczej – dla Brytyjczyków benzyna to „petrol”, dla Amerykanów – „gas”. Czy trudno nauczyć się takiego „podwójnego słownika”? Nie. Zazwyczaj znamy oba słowa, tylko nie umiemy ich przyporządkować do konkretnej odmiany.

Amerykańska odmiana języka angielskiego – wymowa

Gdyby zapytać Polaków na czym, w dużym uproszczeniu, polega różnica w wymowie między angielskim amerykańskim, a angielskim brytyjskim, odpowiedzieliby, że wersja amerykańska jest bardziej „przykuwająca uwagę”. Chodzi tu przede wszystkim o częstsze użycie /æ/, czyli dźwięku podobnego bardziej do długiego e. Brytyjska odmiana języka angielskiego zostałaby określona przez nich za to jako bardziej „okrągła” – to zasługa przewagi /ɑː/, czyli długiego a. Dla angielskiego amerykańskiego charakterystyczna jest także m. in. rotyzacja, czyli wymawianie głoski r przed spółgłoskami i na końcu wyrazów, co daje efekt „większej transparentności” języka, a mówiąc jaśniej jest dla nas Polaków łatwiejszy do zrozumienia.

Angielski brytyjski a amerykański – czym się różnią pod względem wymowy i akcentu?

Różna artykulacja głosek wiąże się z tym, że w obu odmianach angielszczyzny mamy do czynienia z odmienną wymową i akcentowaniem wyrazów. Jest to jedna z przyczyn tego, że wielu Polaków ma przekonanie, że potrafi rozróżnić brytyjski oraz amerykański akcent i wymowę.

Jak wyłapać te różnice między brytyjskim angielskim a amerykańskim angielskim? Musimy zdać sobie sprawę, CO tak naprawdę chcemy usłyszeć. Innymi słowy – zdać sobie sprawę, jak różne rodzaje wymowy i akcentowania wpływają na artykulację. I tak:

Kurs amerykańskiego angielskiego w noProblem.
Kurs amerykańskiego angielskiego w noProblem.
  • akcent toniczny – to wyróżnienie sylaby za pomocą zmiany wysokości tonu głosu,
  • akcent dynamiczny – to wyróżnienie sylaby lub zdania przez nasilenie głosu,
  • akcent iloczasowy (rytmiczny) – to wyróżnienie sylaby poprzez jej dłuższe wymówienie.
  • równie istotna jest odmienna wymowa samogłosek, jak również pomijanie ich, a w niektórych przypadkach udźwięcznianie.

O wymowie amerykańskiej mówi się, że jest prostsza, ale też ciekawsza i bardziej barwna. Z pewnością jest natomiast bardziej rozpowszechniona niż ortodoksyjny akcent brytyjski.

Brytyjska a amerykańska odmiana języka angielskiego – różnice w obszarze gramatyki

Wśród rozbieżności gramatycznych między angielskim amerykańskim a angielskim brytyjskim warto wyróżnić dwie podstawowe kwestie. Są nimi:

  • różnice w formach czasowników w czasie przeszłym (w brytyjskim często znajdziemy końcówkę nieregularną -t, a po amerykańsku jest to zwykły czasownik regularny z końcówką -ed),
  • różnice w użyciu czasu Present Perfect, przyimków (prepositions) czy wreszcie w zapisie liczebników, czy idiomów.

Różnice między angielskim a amerykańskim to oczywiście znacznie liczniejsza grupa. Jeśli chcesz poznać je wszystkie, zapisz się na kurs amerykańskiego angielskiego w noProblem.

kurs amerykańskiego angielskiego i wyjazd na Route 66.
Po kursie w noProblem w drogę, Route 66 czeka.

Angielski amerykański – geneza różnic w języku angielskim

Z czego wynikają różnice między brytyjskim angielskim a amerykańskim angielskim? Genezy różnic w odmianach języka angielskiego należy się dopatrywać w historii oraz uwarunkowaniach polityczno-kulturowych obu krajów.

Brytyjska odmiana języka angielskiego kształtowała się bez znaczących wpływów innych języków nowożytnych. Angielski amerykański – wręcz przeciwnie. Wprawdzie u początków historii Stanów Zjednoczonych pojawiają się brytyjscy kolonizatorzy (1621), jednak ich władza i wpływ na losy Nowego Świata skończyły się wraz z wygraną w Amerykanów w Wojnie o Niepodległość.

Po wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775-1783) 4 lipca 1776 Kongres uchwalił Deklarację Niepodległości (The Declaration of Independence) autorstwa między innymi Thomasa Jeffersona, a w 1783 Wielka Brytania uznała niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone jak magnes przyciągały i wciąż przyciągają emigrantów z całego świata, dlatego mieszały się tu i wciąż mieszają wpływy wielu języków. Zapożyczenia oraz inne zjawiska językowe ukształtowały więc całkiem nową odmianę angielszczyzny. Pamiętajmy, że także dziś wpływy innych języków na angielski amerykański są znaczne – język żyje i ciągle ulega zmianom.

Kurs amerykańskiego angielskiego 5
Po kursie w noProblem do Grand Canyon (Arizona)

Dlaczego warto wybrać naukę języka amerykańskiego?

Przez lata Polaków w ogóle nie zajmował fakt, że język angielski ma jakieś odmiany. To była wiedza, po którą sięgały osoby studiujące filologię angielską – nie profesjonaliści, którzy potrzebowali tego języka w pracy. Dopiero otwarcie na świat, rozwój szkół językowych, napływ native speakerów, dostęp do Internetu – w tym mediów społecznościowych – oraz fakt, że zaczęliśmy podróżować na potęgę, sprawiły, że wiedza ta dotarła do wszystkich użytkowników angielszczyzny.

Dziś masz już wybór w zakresie tego, której odmiany języka chcesz się uczyć jako wiodącej. Możesz też uporządkować swoją dotychczasową wiedzę i kompetencje językowe, samodzielnie bądź na kursach, wgryzając się w różnice między amerykańską odmianą języka angielskiego i odmianą brytyjską.

Co sprawia, że tak wiele osób interesuje nauka angielskiego amerykańskiego? Język amerykański i jego nauka otwiera wiele ścieżek zawodowych. Ambicją dużej grupy Polaków jest rozwijanie swojej kariery w Stanach Zjednoczonych, czyli kraju, który oferuje wspaniałe perspektywy w licznych branżach. Opanowany angielski amerykański ułatwia także awans zawodowy w oddziałach amerykańskich firm, znajdujących się w Polsce. Nauka amerykańskiego jest więc inwestycją w siebie mogącą w niedalekiej przyszłości przynieść wymierne korzyści, jakich nie zapewniłaby znajomość brytyjskiej odmiany angielskiego. Częstym powodem, dla którego kursanci postanawiają nauczyć się amerykańskiego angielskiego, jest również chęć podróżowania po USA. Znajomość języka obcego, w tym przypadku amerykańskiej odmiany angielskiego, zapewnia swobodę w przemieszczaniu się po różnych zakątkach tego rozległego kraju oraz daje możliwość pełniejszego doświadczania tamtejszej kultury.

Z czego wynika popularność języka amerykańskiego?

O tym, że język angielski jest współczesną łaciną – czyli językiem międzynarodowym, dzięki któremu wszystkie grupy zawodowe oraz osoby indywidualne mogą się efektywnie porozumiewać – mówi się od wielu lat. Jednak dopiero od niedawna zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę to właśnie amerykański angielski zdominował arenę międzynarodową.

Popularność tej odmiany angielszczyzny zawdzięczamy w znacznej mierze ekspansji szeroko pojętej kultury popularnej, zwłaszcza filmowi i muzyce. Amerykańska popkultura, z którą obcujemy za pośrednictwem wszystkich możliwych mediów od najmłodszych lat, sprawia, że angielski amerykański obecny jest w naszym codziennym życiu non stop.

Oglądamy, słuchamy, rozumiemy – a kiedy w angielskim amerykańskim pojawiają się jakieś wtręty brytyjskie (choćby w wypowiedziach aktorów na co dzień mówiących po amerykańsku, a do roli szlifujących brytyjski akcent), coś zaczyna zgrzytać. To odzywa się nasza intuicja językowa…

Tę właśnie intuicję oraz inne umiejętności językowe możesz skutecznie szlifować w noProblem! Angielski Lublin to prowadzony w formie online kurs, który daje szansę słuchaczom z całej Polski na wypracowanie swobody językowej, poprawnej wymowy oraz przełamanie barier w komunikacji z innymi. Zamiast nudnych podręczników i sztywnego programu zajęć, proponujemy autorskie, nowoczesne metody nauczania oparte o interesujące materiały dydaktyczne oraz konwersacje z native speakerami oraz lektorami polskojęzycznymi. Angielski online w noProblem pozwoli Ci uczyć się wybranej odmiany języka – amerykańskiej lub brytyjskiej, dzięki czemu w pełni zrealizujesz swoje cele językowe. Nauczysz się u nas sprawnie formułować wypowiedzi oraz szybko reagować podczas rozmowy, co pozwoli Ci bez stresu korzystać ze swoich umiejętności językowych. Nasze kursy realizujemy w dwóch podstawowych formach – jeśli lubisz pracę z ludźmi, to proponujemy angielski w grupie, który odbywa się w zespołach do pięciu osób, natomiast w przypadku, gdy interesuje Cię nauka angielskiego amerykańskiego sam na sam z lektorem, to polecamy indywidualny kurs angielskiego online.

Warto podkreślić, że angielski online dla dorosłych w noProblem kierujemy do osób na różnym poziomie zaawansowania językowego. Naszymi słuchaczami mogą zostać także chętni, którzy pragną uczyć się „od zera” i na początku opanować podstawy British English lub American English. W ofercie noProblem znajdują się także między innymi:

Skontaktuj się z nami

Najszybszą formą kontaktu z nami jest rozmowa telefoniczna. Jeśli preferują państwo e-mail prosimy o wysłanie pierwszej wiadomości za pomocą poniższego formularza. Zawsze odpisujemy, podając bezpośredni adres. Tutaj znajduje się mapka z naszą lokalizacją. Poniżej znajdą Państwo dane kontaktowe. Jesteśmy dostępni za pośrednictwem poniższego formularza.