Jak biegle mówić i myśleć po angielsku?

Nie wszystkie osoby podejmujące naukę angielskiego zdają sobie sprawę z tego, że biegły angielski wymaga nie tylko znajomości słownictwa i umiejętności szybkiego formułowania zdań, ale również właściwej wymowy oraz akcentowania. Mówienie po angielsku bez używania typowo angielskich głosek czy zastępowanie ich polskimi, mniej lub bardziej podobnymi, jest problematyczne. Taka wymowa jest mało zrozumiała dla osób angielskojęzycznych, sami mówiący zaś słyszą, że melodia formułowanych zdań różni się zdecydowanie od oryginalnych odpowiedników.

Jeśli ktoś chce znać biegle angielski, nie wystarczy znajomość gramatyki, dużej ilości słów czy wyrażeń. Problemem wielu osób, które znają „teoretyczny” angielski, jest również brak umiejętności myślenia po angielsku. Może skutkować to, między innymi, niezamierzonymi lapsusami oraz wprowadzającym w błąd przekazem. Niedociągnięcia w wymowie, jak wspomniałem wcześniej, dodatkowo utrudniają komunikację.

Sens nauki mówienia po angielsku

Nauka angielskiego oparta na pamięciowym opanowaniu słówek i uczeniu się gramatyki to metoda nieskuteczna i nieefektywna. W bardzo rzadkich przypadkach doprowadza do biegłości w mowie. Wiedząc o tym, w noProblem stawiamy przede wszystkim na naukę mówienia i „okołoumiejętności”, które stanowią o praktycznym, biegłym opanowaniu języka angielskiego.

Swobodne posługiwanie się językiem obcym w mowie jest naszym zdaniem pierwszoplanowe, znacznie ważniejsze niż umiejętność pisania czy perfekcyjna znajomość arkanów gramatyki.
W większości przypadków uczymy się języka obcego po to aby się nim posługiwać czyli mówić. Prawda?

Myślenie po angielsku!

Problemem wielu znających angielski, a uniemożliwiającym im biegłe porozumiewanie się w tym języku, jest brak umiejętności myślenia po angielsku. Cechuje to niestety bardzo dużo osób, gdyż zdecydowanie za rzadko szkoły języka angielskiego biorą pod uwagę ten ważny aspekt nauki języka obcego. W noProblem jest to priorytet.

Biegłe porozumiewanie się w języku obcym nie jest możliwe, jeśli polega ono na tłumaczeniu słowo w słowo zdań z języka polskiego na angielski. Przestawmy się na angielski kiedy mówimy po angielsku! To możliwe. W noProblem uczymy również tego. Między innymi dzięki temu nasi kursanci szybko opanowują praktyczny angielski.

Angielski w szkole publicznej

Nauka angielskiego w publicznych szkołach ma swoje wady.
Zbyt mały nacisk na naukę mówienia, zbyt duże grupy. Mimo wielu lat nauki w szkole efekty są mizerne. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że nauka angielskiego w publicznych szkołach skupia się głównie na gramatyce, pamięciowej nauce słówek i testowaniu. W konsekwencji wielu absolwentów szkół, mimo wieloletniej nauki, dobrych wyników na maturze nie posiada satysfakcjonującej ich umiejętności biegłego porozumiewania się za granicą czy w kraju. Doskonałym uzupełnieniem dla publicznej edukacji są więc kursy, których priorytetem jest nauczenie mówienia – tak jak w noProblem. Co ważne z nami nauczysz się mówić po angielsku także przez internet na kursie angielski online.

Dobre szkoły angielskiego

Dobra szkoła języka angielskiego jest potrzebna wszystkim, którzy nie nauczyli się tego języka w stopniu umożliwiającym niezakłóconą komunikację. Warto jednak wybrać placówkę, która uczy swych słuchaczy jak zacząć myśleć i jak sprawnie formułować swój przekaz po angielsku. To najprostsza recepta na sukces.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj swój!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *