To zastanawiające, jak wiele osób wciąż uważa, że stopień znajomości języka obcego determinuje ilość znanych w tym języku słów. Owszem – słownictwo jest bardzo ważne i bez niego nie można złożyć choćby najprostszego zdania, ale faktem jest również, że posługując się zaledwie podstawowym zasobem słownictwa, można się w danym języku porozumieć niemalże bez przeszkód.

Słówka po angielsku

Kluczem do wszystkiego jest praktyka w mowie oraz swego rodzaju odwaga. Wystarczy spojrzeć na problem z drugiej strony – chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu widział (na żywo lub w telewizji czy Internecie) obcokrajowca, który po polsku znał co najwyżej kilkadziesiąt słów, a odpowiednim ich użyciem, intonacją głosu i gestykulacją, potrafił porozumieć się z Polakami. Tak, to jest możliwe!

Nauka słówek

Dlatego też nauka czasów oraz słówek musi iść w parze z praktyczną nauką mówienia. Jeśli potrafimy w codziennych sytuacjach użyć słownictwa, które już znamy, wówczas warto poszerzać jego zasób. W praktyce jednak odbywa się to bardzo płynnie – podczas konwersatoriów w sposób naturalny uczymy się nowych rzeczy i zaczynamy kojarzyć pewne zawiłości językowe.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić sobie cel – spróbować nauczyć się kilkudziesięciu nowych słówek w tydzień lub dwa. Dbajmy jednak o to, by w głowie pojawiały się one nie na zasadzie „słowo angielskie – tłumaczenie na polski”, ale będąc zawartymi w jakimś konkretnym, przydatnym na co dzień zdaniu. Wówczas dużo łatwiej zapamiętamy przeznaczenie danego słowa oraz kontekst, w jakim możemy go użyć.

Test ze znajomości słówek

Istnieją testy, które próbują nas przekonać, że na podstawie ilości znanych przez nas słówek w języku obcym, są w stanie określić jak dobrze tym językiem władamy. Oczywiście, wyniki te nie będą do końca wiarygodne, choć dla własnej satysfakcji warto od czasu do czasu podejść do takiego testu, aby przekonać się, że odpowiednio wdrożony system nauki języka naprawdę przynosi efekty. W wielu obszarach – również w słownictwie.

Test można wykonać na stronie: http://testyourvocab.com/

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj swój!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *