Matura z języka angielskiego – jak się dobrze przygotować?

Matura z języka obcego nie musi być egzaminem stresującym. Grunt to dobre przygotowanie, opanowanie nerwów i pewność siebie. Język angielski jest dla młodych ludzi drugim, po języku ojczystym, naturalnym środowiskiem komunikacyjnym: żeby dobrze czuć się w sieci, sprawnie poruszać po świecie mediów społecznościowych, trzeba dobrze posługiwać się angielskim.

Jak dobrze przygotować się do matury z języka angielskiego? Nie tylko przytomnie korzystać z lekcji w szkole, uczęszczać na dodatkowe kursy, ale także jak najczęściej czytać prasę i oglądać filmy w oryginalnej wersji językowej oraz uczestniczyć w życiu społeczności internetowej pisząc i mówiąc po angielsku.

Egzamin pisemny i ustny

Matura składa się z dwóch części: ustnej i pisemnej. Egzamin można zdawać na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Wymagane są te same umiejętności, choć oczywiście na poziomie rozszerzonym trzeba wykazać się znacznie większym zasobem słownictwa, płynniejszą wymową oraz biegłością w redagowaniu poszczególnych form wypowiedzi

O ile na egzaminie pisemnym jesteś z testem sam na sam i masz czas, żeby zebrać myśli, o tyle podczas ustnego liczy się opanowanie, szybkość reakcji oraz komunikatywność. Jeśli rozmowa przez internet po angielsku nie sprawia ci trudności, jeśli wymowa trudnych słówek to twój codzienny trening – np. śpiewasz ze swoim ulubionym wokalistą albo korzystasz z aplikacji do nauki języka, egzamin maturalny nie powinien sprawić ci trudności.

Kursy i korepetycje z angielskiego?

Czy nauka w szkole wystarczy, żeby podejść do matury bez lęku? Nie zawsze. Nauczyciel ma wyznaczone do osiągnięcia cele i… ograniczony czas. Jeśli zależy ci na tym, by jak najszybciej nauczyć się płynnie mówić piękną angielszczyzną (i tą brytyjską, i amerykańską) Szkoła Językowa NoProblem rozwiąże your problem. Jeśli zależy ci na tym, żeby pod twoje pióro spływały same trafne sformułowania, a napisanie rozprawki było równie proste jak napisanie opowiadania – Szkoła Językowa NoProblem rozwiąże your problem.

My mamy czas. Nas nie ścigają terminy. Żadna podstawa programowa nie wiąże nam rąk. Interesujesz nas Ty i twoje dziury w głowie zajętej baniem się matury. Razem przeanalizujemy najczęstsze błędy popełniane przez zestresowanych maturzystów. Razem przełamiemy naturalną barierę wstydu towarzyszącą każdemu, kto musi wypowiadać się publicznie w języku obcym. Matura? To tylko egzamin! Zdasz go śpiewająco.

Nauka w domu – na co zwrócić uwagę

Nauka angielskiego przed maturą

Nawet jeśli uważasz inaczej, znaczna część Twojej codziennej aktywności towarzyskiej to nauka angielskiego. Twoja obecność na Youtube, gry komputerowe, tagowanie zdjęć na portale społecznościowe, oglądanie filmów w oryginale – wszystko to nauka żywego języka. Czy zdajesz sobie sprawę, że prawdopodobnie dużo więcej rozumiesz, niż ci się wydaje? Tylko boisz się otworzyć usta… Poradzimy sobie i z tym.

Kiedy uczysz się w domu zwracaj uwagę na to, żeby wypracować swoje własne rytuały. Korzystaj ze słowników papierowych oraz internetowych translatorów – z niektórych z ograniczonym zaufaniem… Zawsze możesz poprosić tłumacza google aby poprawnie przeczytał ci słowo, którego wymowa nieustannie sprawia trudność. Notuj! Używaj karteczek samoprzylepnych i kolorowych pisaków – dobra notatka w postaci mapy myśli albo fiszek bywa bardzo pomocna.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy w nauce angielskiego, zawsze możesz zapisać się na nasz kurs angielski online.

Gry komputerowe i internet a język angielski

Jak już wspominaliśmy, surfowanie w sieci oraz gry komputerowe to nieocenione wsparcie w nauce języka angielskiego. Angielski, ta współczesna łacina, to nie tylko „język obcy, który musisz zdać na maturze” – to język, którym porozumiewa się cały świat. Bez względu na to, czy chcesz grać w gry sieciowe, czy rozmawiać online z ludźmi z drugiego końca świata – musisz znać angielski. Chcesz podróżować? Angielski. Chcesz robić zakupy? Angielski. Chcesz być czynnym uczestnikiem życia w social mediach? Angielski.

Youtube a angielski
Oglądanie filmów native speakerów może przydać sie w nauce angielskiego

Internet angielskim stoi, a Ty nie możesz żyć bez internetu. Kiedyś znajdziesz tu ogłoszenie o pracy – oczywiście albo po angielsku, albo zawierające wymóg porozumiewania się tym językiem w mowie i w piśmie. I… dostaniesz tę pracę! A teraz masz tylko zdać maturę – Twój pierwszy tak poważny egzamin w życiu (egzaminy gimnazjalne też tak bardzo przeżywałeś, pamiętasz?).

Smartfon – polecane aplikacje

Jeśli chcesz jeszcze bardziej uprzyjemnić sobie naukę, korzystaj z aplikacji takich jak Duolingo. To darmowe narzędzie do nauki języka – najpopularniejsza platforma edukacyjna na świecie. Oglądaj też filmy na ororo.tv – wersje oryginalne z napisami oraz możliwość zatrzymania filmu i powtórzenia niezrozumiałych słów to wielka pomoc w walce o rozumienie żywego języka. Matura? No… matura. Zdamy ją bez problemu!

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj swój!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *