Co lepsze – nauka angielskiego online czy kurs stacjonarny?

W ostatnim czasie angielski online dla wielu osób stał się jedynym sposobem pozostania w kontakcie z językiem. Kiedy alternatywa w postaci zajęć stacjonarnych powróciła, niektórzy zaczęli zastanawiać się, która opcja będzie lepsza. Jaka forma sprawdzi się w przypadku zgłębiających tajniki języka od podstaw, a jaka podczas doskonalenia zdobytych wcześniej umiejętności? Praktyka pokazuje, że oba sposoby działania mogą być równie skuteczne, choć każdy z nich ma swoją specyfikę. Czym się kierować, dokonując wyboru?

Skuteczność zajęć

Aby móc stwierdzić, że angielski online lub stacjonarny jest skuteczny,  trzeba sprawdzić przede wszystkim efektywność prowadzonych zajęć. Odpowiedź na pytanie, która forma będzie lepsza, w dużej mierze uzależniona jest od preferencji osoby uczącej się. Dla niektórych własne mieszkanie to miejsce zapewniające optymalny komfort, ciszę i możliwość skupienia myśli. Inni najlepiej odnajdą się w grupie i w swobodzie dyskusji. Wybór należy do ciebie.

Co mówią słuchacze on zajęciach online w noProblem?

Pewne jest jedno – jeśli decydujesz się na naukę przez internet, zwróć uwagę, aby zapewnione rozwiązania umożliwiały swobodny kontakt pomiędzy uczestnikami zajęć. Szkoła noProblem proponuje korzystanie z profesjonalnej platformy przystosowanej do nauki języka angielskiego. Nie są to rozmowy przez Skype czy aplikacje przeznaczone do wideokonferencji. Tutaj użytkownicy widzą i słyszą zarówno lektora, jak i siebie nawzajem, zaś prowadzący ma dostęp do szeregu przydatnych narzędzi, na czele z wirtualną tablicą.

Materiały i native speaker

Mówiąc o lektorze, warto rozwinąć tę kwestię i poruszyć temat kompetencji osób prowadzących zajęcia. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na angielski online czy na tradycyjne lekcje, sprawdź, kto będzie przybliżał ci tajniki języka. W dużej mierze to właśnie od tego lektora zależy ostateczny sukces, dlatego powinien on dobrze radzić sobie i z merytoryką, i z samym charakterem zajęć prowadzonych internetowo. Pomogą w tym umiejętności komunikacyjne i personalne.

nauka angielskiego w lublinie z native speaker 3

Nie bez znaczenia jest również rozkład materiału. Autorskie warsztaty języka angielskiego proponowane przez noProblem wyróżniają się sposobem doboru tematów oraz tworzenia programu nauczania. Potrzeby słuchacza są najpierw badane w toku rozmowy, co pozwala dopasować optymalny plan działania. Dostosowane tempo, praca w grupach kilkuosobowych lub kurs indywidualny, spotkania w szkole lub korzystanie z narzędzi online – te wszystkie kwestie mają kolosalne znaczenie. Warto, aby obrana metoda uwzględniała wszystkie zmienne. Nie da się ukryć, że obecność w sali różni się od łączenia przez internet.

Wygoda i dojazdy

Niekwestionowanym atutem zajęć online jest oszczędność czasu i brak konieczności dojazdu na zajęcia. Wiele osób podkreśla, że znacznie łatwiej skupia się w warunkach domowych, mając większy wpływ na otoczenie. Z drugiej jednak strony nie wszyscy mogą sobie na taki luksus pozwolić. Niektórym trudno zmobilizować domowników do zachowania ciszy, okiełznać zwierzęta domowe lub powstrzymać hałaśliwego sąsiada.

Wyzwaniem zajęć internetowych może być również nie do końca realna poczucie odizolowania od grupy – wiadomo przecież, jak ważne są zarówno planowane, jak i spontaniczne dialogi z innymi uczestnikami spotkań. Aby ten potencjał zachować, warto postawić na szkołę, która umożliwia kontakt z innymi słuchaczami także w trybie zdalnym. Technologiczne skrócenie dystansu, mimo odległości, możliwe jest dzięki odpowiednim aplikacjom wspomnianym już wcześniej.

Wyzwania technologiczne

Niektóre osoby zastanawiają się, czy – decydując się na angielski online – poradzą sobie z technologicznymi wyzwaniami. W szkole językowej tablice interaktywne oraz sprzęt komputerowy jest obsługiwany przez prowadzącego i w każdym momencie można liczyć na jego pomoc. W domu natomiast słuchacz zdany jest na siebie. Okazuje się jednak, że nauka przez internet nie jest wymagająca pod tym względem. Wystarczy zaktualizowana przeglądarka internetowa oraz stabilne łącze, aby wygodnie brać udział w zajęciach. Upewnij się odpowiednio wcześniej, że mikrofon i kamera działają. Oszczędzisz sobie w ten sposób nerwów w ostatniej chwili.

nauka angielskiego online 5a

Jeśli zastanawiasz się, która forma edukacji będzie lepsza w twoim przypadku, weź pod uwagę indywidualne preferencje. Jakie warunki najbardziej ci sprzyjają? W nauce języka ważna jest systematyczność, istotne jest zatem także wygospodarowanie czasu na dojazdy.