Szko艂a J臋zyka Angielskiego – mo偶na szybko i na wczoraj :)

angielski-lublin-cz2

By艂e艣 s艂uchaczem kilku szk贸艂 j臋zyka angielskiego w Lublinie. Uczysz si臋 j臋zyka angielskiego od lat – nie jeste艣 zadowolony z post臋p贸w. Co jest nie tak? W zasadzie umiesz zbudowa膰 zdanie i pr贸bujesz m贸wi膰, ale reakcja Twoich rozm贸wc贸w jest dziwna. Czy 偶eby si臋 nauczy膰 j臋zyka angielskiego trzeba mie膰 ponadprzeci臋tne zdolno艣ci czy mo偶e przeciwnie? Mo偶e nale偶y zupe艂nie zrezygnowa膰 ze wszystkich regu艂 gramatycznych, nie zwraca膰 uwagi na “b艂ahostki” i wzi膮膰 byka za rogi tak jak w skeczu poni偶ej ?

Za ka偶dym razem, gdy s艂ysz臋 pytanie, jaki program do nauki angielskiego jest najlepszy, odpowiadam, 偶e nauka w ten spos贸b nie ma sensu. W No Problem wiemy, jak wa偶ny jest kontekst nauki. Je艣li chcesz si臋 nauczy膰 m贸wienia po angielsku, musisz uczy膰 si臋 go w艂a艣nie przez m贸wienie.

W przeciwnym razie mo偶esz mie膰 艣wietnie opanowan膮 gramatyk臋, ale gdy kto艣 zapyta Ci臋 o drog臋, nie b臋dziesz w stanie udzieli膰 naturalnej odpowiedzi. Staraj si臋 uczy膰 w takich samych okoliczno艣ciach, w jakich b臋dziesz wykorzystywa膰 wiedz臋. Duncan Godden i Alan Baddeley przeprowadzili badania, polegaj膮ce na zapami臋tywaniu r贸偶nych informacji w dziwnych miejscach, takich jak dno oceanu lub hu艣tawki.

Wyniki by艂y zadziwiaj膮ce 鈥 wi臋kszo艣膰 ludzi najlepiej odtwarza informacje w takich warunkach, w jakich zosta艂y zapami臋tane (czyli w takich w jakich przebiega艂a ich “nauka”). Na kontekst wp艂ywa na przyk艂ad wystr贸j miejsca, w kt贸rym si臋 uczysz, o艣wietlenie i odtwarzana muzyka, spos贸b prowadzenia zaj臋膰 oraz materia艂y kt贸rych u偶ywasz. M贸wi膮c kr贸tko – wielorako艣膰 bod藕c贸w.

No Problem to inna szko艂a j臋zyka angielskiego. Tutaj nie uczysz si臋 z nieaktualnych podr臋cznik贸w 鈥 sami przygotowujemy materia艂y na podstawie naszych wieloletnich do艣wiadcze艅. Dopasowujemy je zar贸wno do wieku s艂uchaczy oraz ich zainteresowa艅. W no Problem nie ograniczamy si臋 do jednej, dw贸ch czy kilku metod. Ju偶 dawno zauwa偶yli艣my, 偶e kluczem do skutecznego uczenia j臋zyka jest tak偶e rotacja metod i sta艂e ich doskonalenie.

Nauka angielskiego w No Problem to spotkania w ma艂ych czteroosobowych grupach. Stawiamy na skuteczno艣膰 i szybkie opanowanie j臋zyka. Mo偶na szybko i na wczoraj. M贸zg lubi zmiany bod藕c贸w i je艣li korzystasz z jednej metody zbyt d艂ugo, dochodzi do przyzwyczajenia. Z tego powodu rezygnujemy z utartych sposob贸w nauki j臋zyka angielskiego i urozmaicamy zaj臋cia. Eliminacja rutyny prowadzi do osi膮gania najlepszych efekt贸w. Prosty przyk艂ad: gdy do tej pory uczy艂e艣 si臋 s艂贸wek na komputerze i zauwa偶y艂e艣, 偶e nie daje to efektu, spr贸buj przenie艣膰 nauk臋 na papier i odwrotnie.

Szukaj nowych bod藕c贸w, nauka j臋zyka to fascynuj膮ca podr贸偶. Je艣li masz do zapami臋tania trudny materia艂, zmieniaj cz臋sto kontekst. Naukowcy zauwa偶yli, 偶e jednorazowe nauczenie si臋 du偶ej partii materia艂u na dzie艅 przed egzaminem jest nieskuteczne dlatego, 偶e nie pozwala nam na przyswojenie go sobie w odpowiednim kontek艣cie. Z tego powodu, ucz si臋 s艂贸wek regularnie, mniejszymi partiami.

W naszej lubelskiej szkole angielskiego, dok艂adamy wszelkich stara艅, aby proces nauki nie trwa艂 kilka lat. Uda艂o nam si臋 go skr贸ci膰 do 10 miesi臋cy. Naszym zdaniem, skuteczna nauka polega na cz臋stych, ale niezbyt d艂ugich zaj臋ciach, kt贸re pozwalaj膮 Ci budowa膰 bieg艂o艣膰 w pos艂ugiwaniu si臋 j臋zykiem. Wiele plac贸wek j臋zykowych pope艂nia cz臋sty b艂膮d, polegaj膮cy na zbyt d艂ugich zaj臋ciach, kt贸re odbywaj膮 si臋 rzadziej, a to prowadzi do zapominania materia艂u, kt贸ry ju偶 przyswoi艂e艣.

Koncentruj膮 si臋 na rekrutacji jak najwi臋kszej liczby s艂uchaczy. My zwracamy uwag臋 na optymalizacj臋 procesu nauki tj. kiedy nale偶y wr贸ci膰 do starszego materia艂u i uzupe艂ni膰 luki, kt贸re powsta艂y z biegiem czasu.

Wyobra藕 sobie, 偶e przedstawia Ci si臋 kto艣, kogo do tej pory nie zna艂e艣. Prawdopodobnie b臋dziesz mia艂 problem z zapami臋taniem jej imienia, ale je艣li us艂yszysz je, gdy ta osoba b臋dzie rozmawia艂a z kim艣 innym, skojarzysz je ju偶 w dw贸ch kontekstach. Je艣li zajrzysz teraz na jej profil na Facebook’u, imi臋 utrwali Ci si臋 jeszcze lepiej.

To samo dotyczy “dziwnych” imion. Po obejrzeniu filmu zapami臋tasz 偶e imi臋 “Pippa” to po prostu Philippa. Podobnie jest ze s艂贸wkami, tym szybciej b臋dziesz je zapami臋tywa艂 im bardziej wyrazisty kontekst zostanie u偶yty do ich zapami臋tania. Powodzenia.