Co Cię interesuje?

Dni tygodnia po angielsku z wymową (audio), skróty dni tygodnia, zdania przykładowe, pochodzenie, wyrażenia i idiomy.

Dni tygodnia po angielsku z wymową amerykańską i brytyjską.

Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o dniach tygodnia po angielsku, a nawet więcej niż się spodziewasz! Język angielski jest fascynujący. Poznasz etymologię angielskich nazw i nauczysz się ich poprawnej wymowy. Odkryjesz ciekawe wyrażenia i idiomy w języku angielskim, które ożywią Twoją codzienną komunikację. Tu znajdziesz praktyczne przykłady zdań, które pomogą Ci swobodnie używać dni tygodnia w zdaniach angielskich i w różnych kontekstach. Zrozumiesz znaczenie kulturowe i historyczne dni tygodnia po angielsku, co ułatwi Ci nawiązywanie kontaktów i funkcjonowanie w anglojęzycznym świecie. Zanurz się w fascynujące historie dni tygodni. NaukA angielskiego w angażujący i interesujący sposób to najlepszy pomysł.


Dni tygodnia w angielskim tabelka do wydruku

L.p. Dni tygodnia po angielsku Dni tygodnia polska nazwa
1. Monday Poniedziałek
2. Tuesday Wtorek
3. Wednesday Środa
4. Thursday Czwartek
5. Friday Piątek
6. Saturday Sobota
7. Sunday Niedziela

Dni tygodnia po angielsku pdf do pobrania

Znajomość dni tygodnia po angielsku – wstęp

Co jest potrzebne, żeby umówić się na spotkanie służbowe, ustalić zajęcia szkolne dzieci lub zaplanować swoje dodatkowe aktywności? Odpowiedź jest prosta – znajomość dni tygodnia!

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się pomylić dni tygodnia przy ustalaniu ważnego spotkania? Albo zastanawiałeś/aś się dłużej czy właściwy dzień to Tuesday czy Thursday? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Dni tygodnia po angielsku DAYS OF THE WEEK są fundamentalnym elementem komunikacji, a ich znajomość umożliwia porozumiewanie się w wielu kontekstach, co oczywiste, również omawiając ważne dla nas zagadnienia w kontekście tygodnia, takie jak planowanie spotkań, rozkład zajęć, czy organizacja czasu.

Dlaczego warto znać dni tygodnia po angielsku? Przede wszystkim, angielski jest językiem międzynarodowym, używanym w biznesie, turystyce, edukacji i wielu innych dziedzinach. Znajomość podstawowych terminów, takich jak dni tygodnia, pozwala na swobodniejsze poruszanie się w anglojęzycznym środowisku. Umożliwia to nie tylko lepsze zrozumienie harmonogramów i planów, ale również ułatwia nawiązywanie kontaktów i budowanie relacji z osobami z różnych krajów. Znajomość dni tygodnia po angielsku jest również niezbędna podczas podróży. Rezerwacje hotelowe, bilety na atrakcje turystyczne czy rozkłady jazdy – wszystko to często jest dostępne tylko w języku angielskim. Dzięki temu unikniesz nieporozumień i będziesz mógł cieszyć się swoją podróżą bez stresu.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej dniom tygodnia po angielsku, ich pochodzeniu, znaczeniu kulturowemu oraz ciekawostkom z nimi związanym. Poznasz także wymowę angielskich dni tygodnia w obu wariantach: British English i American English, skuteczne metody nauki dni tygodnia w języku angielskim i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci łatwiej zapamiętać i używać dni tygodnia w języku angielskim. Zapraszamy do lektury!

Dni tygodnia po angielsku – omówienie

Nazwy dni tygodnia po angielsku DAYS OF THE WEEK mają swoje korzenie w starożytnej mitologii oraz astronomii, gdzie każdy dzień został nazwany na cześć bóstw i ciał niebieskich. Etymologia tych nazw sięga czasów staroangielskich, kiedy to dni tygodnia były dedykowane różnym bogom i planetom. Wprowadzenie siedmiodniowego tygodnia jest zasługą starożytnych Babilończyków, którzy kierowali się fazami Księżyca. Ta koncepcja została później zaadaptowana przez Rzymian, a następnie rozpowszechniona na całym świecie.

Zrozumienie pochodzenia tych nazw pozwala lepiej docenić ich znaczenie kulturowe i historyczne, a także lepiej zapamiętać angielskie dni tygodnia. W tej sekcji przyjrzymy się szczegółowo każdemu dniu tygodnia, jego etymologii, znaczeniu kulturowemu oraz ciekawym wyrażeniom i idiomom z dniami tygodnia po angielsku. Przedstawimy również przykładowe zdania z użyciem angielskich dni tygodnia, aby pokazać, jak tworzyć zdania i jak używać dni tygodnia w codziennej komunikacji. 

Warto również wspomnieć, że język polski wymaga od nas pisowni dni tygodnia małą literą, inaczej niż w języku angielskim gdzie nazwy dni tygodnia piszemy literą wielką (majuskuła). Są one traktowane jako nazwy własne (podobnie jak miesiące po angielsku), stąd litera wielka jest tutaj uzasadniona. 

W zdaniu, dni tygodnia zazwyczaj stawiamy na końcu lub, jeśli jest to dla nas ważna informacja, na początku zdania. Przyimek potrzebny do wyrażenia, że coś będzie miało, ma lub miało miejsce w danym dniu tygodnia to przyimek ON, np.: I always go to the gym on Saturday.

Wymowa dni tygodnia po angielsku może być wymagająca dla niektórych słuchaczy, dzięki odpowiednim ćwiczeniom będziesz w stanie ją opanować, tutaj pomogą Ci nagrane dni tygodnia po angielsku w wersji brytyjskiej i amerykańskiej.

Poniedziałek po angielsku MONDAY 

Skrót nazwy dnia tygodnia (day of the week) Mon (BrEn) lub Mon. (AmEn)

Pochodzenie nazwy Monday

Nazwa dnia tygodnia MONDAY pochodzi od słowa staroangielskiego Monandæg (day of the Moon), co dosłownie oznacza dzień księżyca po angielsku MOON DAY. Jest to dzień poświęcony księżycowi co ma swoje korzenie w kulturze germańskiej i rzymskiej. 

Poniedziałek w angielskim to dzień pełen symboliki i znaczeń, głęboko zakorzeniony w kulturze i tradycji. Monday jest często postrzegany jako najtrudniejszy dzień tygodnia, ponieważ oznacza powrót do pracy po weekendzie. Wiele osób doświadcza tzw. Monday Blues czyli uczucia przygnębienia (DEPRESSION) i braku motywacji (LACK OF MOTIVATION) właśnie w poniedziałek rano. Poniedziałek jest jednak również symbolem nowych początków i okazją do rozpoczęcia tygodnia z nową energią (NEW ENERGY) i planami (PLANS). 

Wymowa Monday wariant amerykański i brytyjski (audio)

Dni tygodnia po angielsku Monday czyli poniedziałek.
Dni tygodnia po angielsku Monday

powrót do tabelki  

Dni tygodnia po angielsku
Monday
Wymowa amerykańska
Dni tygodnia po angielsku
Monday.
Wymowa brytyjska

Po angielsku Monday, po polsku poniedziałek

Wyrażenia z dniem tygodnia MONDAYponiedziałek

BLUE MONDAY – uznawany za najbardziej depresyjny dzień w roku, przypada na trzeci poniedziałek stycznia. Na depresyjność tego dnia składa się kilka składników: krótki zimowy dzień, złe warunki pogodowe, a także niewykonane postanowienia noworoczne. 

BLACK MONDAY – określenie BLACK MONDAY jest używane do opisania poważnych spadków giełdowych, które miały miejsce w poniedziałek. Najsłynniejszy Black Monday miał miejsce 19 października 1987 roku, kiedy to rynki na całym świecie doznały ogromnych strat, a indeks Dow Jones spadł o 22,6% w ciągu jednego dnia. 

CYBER MONDAY – to dzień przecen i promocji, dzień zakupów online, który przypada na pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia w USA. Cyber Monday został stworzony przez speców od marketingu, aby zachęcić ludzi do robienia zakupów przez internet, oferując liczne zniżki i promocje.

MONDAY MORNING QUARTERBACK – wyrażenie zapożyczone z amerykańskiego futbolu, oznaczające osobę, która krytykuje i analizuje sytuacje po ich zakończeniu, sugerując, co powinno być zrobione inaczej, np.: It’s easy to be a Monday morning quarterback and criticize the plan after the game is over (Łatwo być mądralą po fakcie i krytykować plan gry po zakończeniu meczu).

Zdania przykładowe z dniem tygodnia MONDAY poniedziałek: 

I have an important meeting on Monday. (Mam ważne spotkanie w poniedziałek),

He went to the gym last Monday. (On poszedł na siłownię w zeszły poniedziałek). 

They are going on vacation next Monday. (Jadą na wakację w przyszły poniedziałek). 

Więcej na temat jak uczyć się słówek z angielskiego przeczytasz tutaj.

Wtorek po angielsku TUESDAY

Skrót nazwy dnia tygodnia (day of the week) Tue (BrEn) lub Tue. (AmEn)

Pochodzenie nazwy Tuesday

Nazwa dnia tygodnia TUESDAY pochodzi od słowa staroangielskiego Tiwesdæg i oznacza dzień Tiw – nordyckiego boga wojny i sprawiedliwości. Tiw był odpowiednikiem rzymskiego boga Marsa, stąd nazwa dies Martis (łacina).

Tuesday jest często postrzegany jako jeden z najbardziej produktywnych (PRODUCTIVE) dni tygodnia, ponieważ jest to dzień, w którym ludzie są już w pełni zaangażowani (COMMITTED) w swoje obowiązki (DUTIES) po poniedziałkowym rozruchu. 

Wymowa Tuesday wariant amerykański i brytyjski (audio)

Dni tygodnia po angielsku 3
Dni tygodnia po angielsku Tuesday

powrót do tabelki  

Dni tygodnia po angielsku – Tuesday. Wymowa amerykańska
Dni tygodnia po angielsku – Tuesday. Wymowa brytyjska

Po angielsku Tuesday, po polsku wtorek

Wyrażenia z dniem tygodnia TUESDAY – wtorek:

BLACK TUESDAY – odnosi się do 29 października 1929 roku, który jest powszechnie uważany za początek wielkiego kryzysu. Tego dnia nastąpił gwałtowny krach giełdowy a indeks Dow Jones spadł o 12%. Był to jeden z najczarniejszych dni w historii giełdy, który miał poważne konsekwencje gospodarcze na całym świecie. 

PATCH TUESDAY – to termin używany w świecie IT, oznaczający drugi wtorek każdego miesiąca, kiedy to Microsoft regularnie wydaje aktualizacje zabezpieczeń i poprawki administratorów systemów operacyjnych i oprogramowania. Jest to ważny dzień dla administratorów systemów i specjalistów IT.

SHROVE TUESDAY również zwany MARDI GRAS– znany także jako PANCAKE DAY, przypada przed środą popielcową. Jest to ostatni dzień karnawału i czas, kiedy tradycyjnie przygotowuje się i spożywa naleśniki. W krajach anglojęzycznych, jak Wielka Brytania, ludzie obchodzą ten dzień, jedząc naleśniki i uczestnicząc w różnych zabawach i konkursach. 

TWOSDAY – jest to nieformalny termin, który przypada na dzień z wieloma dwójkami w dacie. 22 lutego 2022 (22/02/2022) został nazwany Twosday (dosł. dzień dwójek), jako wyjątkowy dzień z dwójkami w dacie. 

A WEEK FROM NEXT TUESDAY – jest to idiom używany do opisania jakiegoś nieokreślonego czasu w przyszłości, często w kontekście dużej odległości czasowej. Może też oznaczać coś, co trwa bardzo długo lub na zawsze, zazwyczaj używane w nieco humorystycznym lub przesadnym kontekście. np.: If we wait for her decision, we’ll be here until a week from next Tuesday (Jeśli będziemy czekać na jej decyzję, to potrwa to wieczność).

FROM HERE TILL NEXT TUESDAY – to wyrażenie idiomatyczne używane do opisania bardzo długiego czasu trwania lub odległości. From here till next Tuesday jest często używane w sposób humorystyczny lub przesadny, aby zasugerować, że coś będzie trwać lub jest rozciągnięte na długi okres, choć niekoniecznie aż do rzeczywistego przyszłego wtorku. np.: We have enough food to last us from here till next Tuesday (Mamy wystarczająco jedzenia, żeby starczyło na wieki).

Zdania przykładowe z dniem tygodnia TUESDAY – wtorek:

I have a team meeting every Tuesday. (W każdy wtorek po południu mam spotkanie zespołu).

She goes to yoga class on Tuesday evenings. (Ona chodzi na jogę we wtorki wieczorem). 

Next Tuesday, we’re planning a big presentation. (W przyszły wtorek planujemy ważną prezentację).

Środa po angielsku WEDNESDAY

Skrót nazwy dnia tygodnia (day of the week) Wed (BrEn) lub Wed. (AmEn)

Pochodzenie nazwy Wednesday

Nazwa dnia tygodnia WEDNESDAY pochodzi od słowa staroangielskiego Wodnesdæg, co oznacza dzień Odyna – nordyckiego boga mądrości (WISDOM), wojny (WAR) i śmierci (DEATH). W kulturze germańskiej Odyn (również zwany jako Wodyn) był głównym bóstwem, jego imię dało nazwę środkowi tygodnia. 

Jako środek tygodnia, WEDNESDAY, jest często nazywana HUMP DAY, HUMP oznacza wybrzuszenie, garb. Środa po angielsku WEDNESDAY to dzień, w którym często osiągamy pełną produktywność (PRODUCTIVITY). 

Wymowa Wednesday wariant amerykański i brytyjski (audio)

Dni tygodnia po angielsku Wednesday czyli środa.
Dni tygodnia po angielsku Wednesday

powrót do tabelki  

Dni tygodnia po angielsku – Wednesday. Wymowa amerykańska
Dni tygodnia po angielsku – Wednesday. Wymowa brytyjska

Po angielsku Wednesday, po polsku środa

Wyrażenia z dniem tygodnia WEDNESDAY – środa:

ASH WEDNESDAY – środa popielcowa, pierwszy dzień Wielkiego Postu przypadający 46 dni przed Wielkanocą. 

HOLY WEDNESDAY – znany również jako SPY WEDNESDAY, to środa w Wielkim Tygodniu, poprzedzająca Wielki Czwartek. Jest to dzień, w którym wspomina się zdradę Jezusa przez Judasza. 

BLACK WEDNESDAY – odnosi się do 16 września 1992, kiedy to brytyjski rząd został zmuszony do wycofania funta szterlinga z Europejskiego Mechanizmu Kursowego po nieudanej próbie utrzymania jego wartości. To wydarzenie miało znaczące konsekwencje gospodarcze dla Wielkiej Brytanii, a dzień ten jest zapamiętany jako symboliczny upadek polityki monetarnej tego okresu.

HUMP DAY – potoczne określenie środy (AmE), oznaczające, że tydzień pracy jest w połowie i zmierza ku końcowi, np.: We’re almost through the week – happy hump day! (Prawie jesteśmy na końcu tygodnia – szczęśliwej środy!). 

Przykładowe zdania ze środą po angielsku Wednesday

Zdania przykładowe z dniem tygodnia WEDNESDAY – środa:

She started her new job last Wednesday and already loves it. (Ona zaczęła nową pracę w zeszłą środę i już ją uwielbia).

Our book club meets on the first Wednesday of every month. (Nasz klub książki spotyka się w pierwszą środę każdego miesiąca). 

Wednesday’s weather forecast predicts heavy rain and thunderstorms. (Prognoza pogody na środę przewiduje silne opady deszczu i burze).

Czwartek po angielsku THURSDAY 

Skrót nazwy dnia tygodnia (day of the week) Thu (BrEn) lub Thu. (AmEn)

Pochodzenie nazwy Thursday

Czwartek jest czwartym dniem tygodnia. Nazwa dnia tygodnia THURSDAY pochodzi od staroangielskiego Þūnresdæg, co oznacza dzień Thora – nordyckiego boga piorunów (THUNDERS) i burz (STORMS). Thor był jednym z najważniejszych bóstw w mitologii nordyckiej, a jego imię dało nazwę czwartemu dniu tygodnia. W tradycji rzymskiej czwartek był znany jako dies lovis czyli dzień Jowisza, rzymskiego boga nieba i piorunów.

Czwartek to dzień, którym zaczynamy myśleć o nadchodzącym weekendzie, zaczynamy planować spotkania (MEETINGS) i wydarzenia (EVENTS) na weekend. 

Wymowa Thursday wariant amerykański i brytyjski (audio)

Dni tygodnia po angielsku Thursday czyli czwartek.
Dni tygodnia po angielsku Thursday

powrót do tabelki  

Dni tygodnia po angielsku – Thursday. Wymowa amerykańska
Dni tygodnia po angielsku – Thursday. Wymowa brytyjska

Po angielsku Thursday, po polsku czwartek

Wyrażenia z dniem tygodnia THURSDAY – czwartek:

THANKSGIVING THURSDAY – jest to dzień, w którym amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia, święto to przypada na czwarty czwartek listopada. Jest to dzień rodzinnych spotkań i dzień dziękczynienia za otrzymane błogosławieństwa. 

THIRSTY THURSDAY również THIRSTDAY – potoczne określenie oznaczające czwartek jako dzień na spotkania towarzyskie i picie alkoholu, popularne zwłaszcza wśród studentów. 

MAUDY THURSDAY – Wielki Czwartek, czyli dzień przed Wielkim Piątkiem, upamiętniający Ostatnią Wieczerzę Jezusa z Apostołami.

Zdania przykładowe z dniem tygodnia THURSDAY – czwartek:

We always have a big family dinner on Thanksgiving Thursday. (Zawsze mamy dużą rodzinną kolację w Dzień Dziękczynienia).

Let’s go out for drinks – it’s Thirsty Thursday! (Chodźmy na drinki – to Thirsty Thursday!) 

Many Christians attend church services on Maundy Thursday. (Wielu chrześcijan uczestniczy w nabożeństwach w Wielki Czwartek).

Piątek po angielsku FRIDAY

Skrót nazwy dnia tygodnia (day of the week) Fri (BrEn) lub Fri.(AmEn)

Pochodzenie nazwy Friday

Nazwa dnia tygodnia FRIDAY pochodzi od staroangielskiego Frīgedæg, co oznacza dzień Frei – nordyckiej bogini miłości (LOVE) i piękna (BEAUTY). W mitologii rzymskiej piątek był znany jako dies Veneris czyli dzień Venus, rzymskiej bogini miłości.

Piątek jest postrzegany jako ulubiony po angielsku FAVORITE dzień tygodnia, ponieważ oznacza ostatni dzień tygodnia pracy i początek weekendu. Na ten dzień, często planujemy spotkania towarzyskie, wyjścia i inne rozrywki.

Piątek trzynastego jest powszechnie uważany za pechowy dzień w kulturze zachodniej. Ten przesąd ma swoje korzenie w średniowieczu, kiedy to połączenie liczby trzynaście i dnia piątek było uważane za szczególnie nieszczęśliwe. Wiele osób unika podejmowania ważnych decyzji czy rozpoczynania nowych przedsięwzięć tego dnia z obawy przed nieszczęściem.

W wielu tradycjach chrześcijańskich piątek jest dniem postu (FAST DAY) i pokuty (PENANCE). Szczególnie ważne jest to w okresie Wielkiego Postu (THE GREAT LENT), który poprzedza Wielkanoc (EASTER). 

Wymowa Friday wariant amerykański i brytyjski (audio)

Dni tygodnia po angielsku Friday czyli piątek.
Dni tygodnia po angielsku Friday

powrót do tabelki  

Dni tygodnia po angielsku – Friday. Wymowa amerykańska
Dni tygodnia po angielsku – Friday. Wymowa brytyjska

Po angielsku Friday, po polsku piątek

Wyrażenia z dniem tygodnia FRIDAY – piątek:

BLACK FRIDAY – jest to dzień po Święcie Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych, znany z ogromnych wyprzedaży i promocji. Jest to jeden z największych dni zakupowych w roku. 

GOOD FRIDAY – Wielki Piątek – dzień upamiętniający ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa, obchodzony w piątek przed Wielkanocą.

TGIF – THANK GOD IT’S FRIDAY – popularne wyrażenie oznaczające radość z końca tygodnia pracy i rozpoczęcia weekendu (sobota i niedziela), niektórzy włączają do weekendu również piątek.

WHEN TWO FRIDAYS COME TOGETHER – to idiomatyczne wyrażenie jest używane do opisania czegoś, co jest niezwykle mało prawdopodobne lub wręcz niemożliwe do zaistnienia. Wyrażenie to jest używane w sposób humorystyczny, aby podkreślić, że coś jest bardzo mało prawdopodobne.

CASUAL FRIDAY – to zwyczaj, który narodził się w biurach w Stanach Zjednoczonych. W ten dzień pracownicy mogą ubierać się mniej formalnie niż zwykle. Zamiast garniturów i garsonek, dozwolone są bardziej swobodne ubrania, takie jak jeansy i T-shirty. Idea CASUAL FRIDAY to zwiększenie komfortu i motywacji pracowników, co może prowadzić do zwykłej produktywności.

Przykładowe zdania z piątkiem po angielsku Friday

Zdania przykładowe z dniem tygodnia FRIDAY – piątek:

We got amazing deals on Black Friday. (Zdobyliśmy niesamowite okazje na Black Friday).

Many Christians observe Good Friday with prayers and fasting. (Wielu chrześcijan obchodzi Wielki Piątek modlitwą i postem). 

He’ll finish this report when two Fridays come together. (On skończy ten raport jak mi kaktus wyrośnie na dłoni).

TGIF! Let’s go out and celebrate. (Dzięki Bogu, już piątek! Chodźmy świętować).

Sobota po angielsku SATURDAY 

Skrót nazwy dnia tygodnia (day of the week) Sat (BrEn) lum Sat. (AmEn)

Pochodzenie nazwy Saturday

Nazwa szóstego dnia tygodnia to SATURDAY i pochodzi od staroangielskiego Sæturnesdæg, co oznacza dzień Saturna – rzymskiego boga rolnictwa (FARMING) i czasu (TIME). W tradycji rzymskiej sobota była znana jako dies Saturni czyli dzień Saturna. Germanie, a ściślej ludy germańskie, przejęli tę nazwę ponieważ nie mieli odpowiednika dla boga Saturna. 

Sobota jest często postrzegana jako dzień odpoczynku (REST) i relaksu (RELAX), a także czas na różnorodne aktywności rekreacyjne po angielsku LEISURE ACTIVITIES i towarzyskie. Jest to dzień wolny od pracy (A DAY OFF) dla większości z nas, co sprawia, że jest ulubionym dniem na spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Wymowa Saturday wariant amerykański i brytyjski (audio)

Dni tygodnia po angielsku Saturday czyli sobota.
Dni tygodnia po angielsku Saturday

powrót do tabelki  

Dni tygodnia po angielsku – Saturday. Wymowa amerykańska
Dni tygodnia po angielsku – Saturday. Wymowa brytyjska

Po angielsku Saturday, po polsku sobota

Wyrażenia z dniem tygodnia SATURDAY – sobota:

W niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone i Kanada pierwszy dzień tygodnia to niedziela. W systemie stosowanym w Europie, niedziela jest siódmym dniem tygodnia. Stąd biorą się różnice w wyglądzie kalendarza tygodniowego, kalendarz z niedzielą jako pierwszy dzień to kalendarz północnoamerykański, natomiast kalendarz z poniedziałkiem na początku to europejski format.

LAZY SATURDAY odnosi się do soboty spędzonej na odpoczynku i relaksie, bez pośpiechu i zobowiązań. To czas na leniwe poranki, czytanie książki, oglądanie filmów lub po prostu relaksowanie się w domowym zaciszu.

SWEET SATURDAY to termin używany na określenie soboty, która jest szczególnie przyjemna i pełna miłych aktywności, takich jak spotkania z przyjaciółmi, romantyczne wyjścia, czy degustacja ulubionych słodkości.

SUPER SATURDAY jest dniem intensywnych wydarzeń, zakupów lub aktywności sportowych. W kontekście handlowym odnosi się do soboty przed Bożym Narodzeniem, kiedy ludzie robią ostatnie zakupy świąteczne. W sporcie może oznaczać dzień pełen ważnych meczów lub zawodów.

Zdania przykłądowe z dniem tygodnia SATURDAY – sobota:

I love having a lazy Saturday with nothing planned. (Uwielbiam mieć leniwą sobotę bez żadnych planów).

Our sweet Saturday included a visit to the bakery and a stroll in the park. (Nasza słodka sobota obejmowała wizytę w piekarni i spacer po parku).

Super Saturday was hectic with all the holiday shopping. (Super Sobota była pełna zamieszania z powodu wszystkich zakupów świątecznych).

Niedziela po angielsku SUNDAY 

Skrót nazwy dnia tygodnia (day of the week) Sun (BrEN) lum Sun. (AmEn)

Pochodzenie nazwy Sunday

Nazwa dnia tygodnia SUNDAY pochodzi od słowa staroangielskiego Sunnandæg, co oznacza dzień słońca. W tradycji rzymskiej niedziela była znana jako dies Solis, czyli dzień Słońca, nawiązując do czci oddawanej słońcu. Nazwa ta została przejęta przez języki germańskie, które przyjęły rzymski system nazw dni tygodnia, dostosowując je do swojej kultury.

Niedziela jest często postrzegana jako dzień odpoczynku (REST) i refleksji (REFLECTION). W wielu kulturach niedziela jest dniem rodzinnym, pełnym relaksu i przygotowań do nadchodzącego tygodnia. W tradycji chrześcijańskiej jest to dzień święty, poświęcony uczestnictwu w mszach (MASSES) i nabożeństwach (CHURCH SERVICES), upamiętniający zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Wymowa Sunday wariant amerykański i brytyjski (audio)

Dni tygodnia po angielsku Sunday czyli niedziela.
Dni tygodnia po angielsku Sunday

powrót do tabelki  

Dni tygodnia po angielsku – Sunday. Wymowa amerykańska
Dni tygodnia po angielsku – Sunday. Wymowa brytyjska

Po angielsku Sunday, po polsku niedziela

Wyrażenia z dniem tygodnia SUNDAY – niedziela:

EASTER SUNDAY to najważniejsze święto w kalendarzu chrześcijańskim, obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

SUPER BOWL SUNDAY to dzień finałowego meczu ligi NFL w Stanach Zjednoczonych, obchodzony jako wielkie święto sportu i spotkań towarzyskich.

SUNDAY BEST mówimy tak o najbardziej eleganckich ubrań, które ludzie tradycyjnie zakładali w niedzielę do kościoła.

SUNDAY DRIVER – to pejoratywne określenie osoby, która jeździ bardzo powoli i ostrożnie, często uważana za niedoświadczonego kierowcę.

SIX WAYS TO SUNDAY – oznacza dokładne przemyślenie czegoś z każdej możliwej perspektywy.

WIN ON SUNDAY, SELL ON MONDAY – to fraza odnosząca się do marketingu samochodów wyścigowych, sugerując, że zwycięstwa w wyścigach poprawiają sprzedaż w tygodniu.

SUNDAY SCARIES również SUNDAY BLUES – to uczucie niepokoju i stresu, które pojawia się w niedzielny wieczór z powodu zbliżającego się poniedziałku i tygodnia pracy.

FROM HERE TO SUNDAY – oznacza coś, co trwa bardzo długo lub jest niezwykle rozległe.

EASY LIKE SUNDAY MORNING – to fraza z piosenki EASY zespołu Commodores z lat siedemdziesiątych, której przeróbkę nagrał w 1992 roku zespół Faith No More.

Zdania przykładowe z dniem tygodnia SUNDAY – niedziela:

She wore her Sunday best to the family gathering. (Ona założyła swoje najlepsze ubrania na rodzinne spotkanie).

He’s such a Sunday driver, taking forever to reach his destination. (On jest jak niedzielny kierowca, zajmuje mu wieczność, żeby dotrzeć do celu).

She analyzed the data six ways to Sunday before presenting her findings. (Przeanalizowała dane na wszystkie możliwe sposoby, zanim przedstawiła swoje wnioski).

The new car model proved that ’win on Sunday, sell on Monday’ still holds true. (Nowy model samochodu udowodnił, że zasada „wygraj w niedzielę, sprzedaj w poniedziałek” nadal się sprawdza).

Cooking a nice dinner helps me combat the Sunday blues. (Gotowanie smacznej kolacji pomaga mi zwalczyć niedzielny niepokój).

The list of tasks seems to go from here to Sunday. (Lista zadań wydaje się ciągnąć w nieskończoność).

Jak łatwo zapamiętać dni tygodnia po angielsku

Jak zapamiętać dni tygodnia po angielsku?

Ciekawą metodą może być skojarzenie nazw dni tygodnia z ciałami niebieskimi i imionami bogów. Wszystko zaczęło się od Greków a po nich Rzymian. Słońce i Księżyc dały początek dwóm nazwom dni tygodnia (Saturday, Sunday). Nazwy pozostałych pięciu dni tygodnia pochodzą od imion bogów rzymskich. Byli to Merkury, Mars, Jowisz, Wenus i Saturn. Czyli poczynając od poniedziałku Rzymianie nazywali swoje dni:  Diēs Lūnae (dzień Księzyca czyli Monday), Diēs Martis (dzień Marsa czyli Tuesday), Diēs Mercuriī (dzień Merkurego czyli Wednesday), Diēs Jovis (dzień Jowisza czyli Thursday), Diēs Veneris (dzień Wenus czyli Friday) Diēs Saturnī (dzień Saturna czyli Saturday), Diēs Sōlis (dzień Słońca czyli Sunday).  Wieki później, ludy nordyckie dopasowały rzymskich bogów do swojej mitologi. Mitologia nordycka zakłada, że Merkury stał się Odynem, Mars stał się Tyrem, a Jowisz Thorem, Wenus przyjęła imię Frigg. Od imion tych bogów nordyckich zaczerpniętych do języka staroangielskiego, pochodzą nazwy dni tygodnia we współczesnym języku angielskim. Uproszczając: w języku angielskim nazwy wszystkich dni tygodnia pochodzą od imion bogów. Czyli:

1. MONMōN-dæġ (ortografia staroangielska) – MONDAY (Day of the Moon)- Dzień Księżyca.

2. TUETIWes-dæġ (ortografia staroangielska) – TUESDAY (Day of Tiw) – Dzień Tyra boga znanego także jako Tiw, Ziu, Tiu, Tiwaz. Znany przede wszystkim z mitologi nordyckiej).

3. WEDWōDnes-dæġ (ortografia staroangielska) – WEDNESDAY (Day of Woden) –  Dzień Wodana boga znanego także jako Wotan, Woden, Wuotan czyli Odyn. Znany przede wszystkim z mitologi nordyckiej.

4. THUTHUresday (średnioangielski) – THURSDAY – (Day of Thor) Dzień Thora boga z mitologi nordyckiej.

5. FRI – FRīġe-dæġ (staroangielski) – FRIDAY (Day of Frig) – Dzień Frigg/Frei bogini z mitologi nordyckiej, żony Odyna.

6. SATSæTernes-dæġ (staroangielski) – SATURDAY – (Day of Saturn) – Dzień Saturna lub wedle innej hipotezy, nazwa wzięła się od imienia boga Sætere wzorowanego na słowiańskim Świętowicie patronie urodzaju. W staroangielskim ten dzień tygodnia nazywany był Sunnanæfen, co tłumaczone może być jako „Przedniedziela”.

7. SUNSUNnan-dæg – SAUNDAY – (Day of the Sun) – Dzień Słońca (z tradycji greckiej i rzymskiej).

Tyr obecny był w mitologii anglosaskiej i znany pod imieniem Saxnōt. Od jego imienia Anglicy lubią wywodzić nazwę plemienia Sasów. Niemniej jednak w kulturze anglosaskiej nazwa dnia tygodnia TUESDAY oparła się o imię Tyra (Tiw) w starszej formie, pominięto formę Saxnōt.

Zauważmy, że już w języku średnioangielskim (XI-XV wiek) słowo „dæġ” (dzień) wyewoluowało do „dei” lub współczesnego „day”. Język staroangielski to okres od VI do XI wieku.

Dni tygodnia po angielsku 10

Wednesday (środa) – nazwa tego dnia pochodzi od imienia najważniejszego w panteonie bogów nordyckich – Wodana. Obok wyobrażenie Wodana (Wednesday) z głównymi jego atrybutami. Bóg patron między innymi mądrości, której możemy potrzebować więcej w środku tygodnia roboczego (Środa – Wednesday) 🙂

Friday (piątek) – nazwa tego dnia pochodzi od imienia bogini Frigg (żona Wodana). Obok wyobrażenie Frigg (Friday) z głównymi jej atrybutami. Spowita w chmury Frigg, bogini między innymi jasnowidzenia, pomoże w przewidzeniu gdzie zakończy się impreza dnia następnego 🙂

Dni tygodnia po angielsku 12
Dni tygodnia po angielsku 14

Tuesday (wtorek) – nazwa tego dnia pochodzi od imienia boga Tyra (zdetronizowanego poprzednika Wodana). Obok wyobrażenie Tyra (Tuesday) z głównym jego atrybutami. Tyr to bóg walki, siły i jako patron może przydać się na początku tygodnia. Wtorek – Tuesday 🙂

Thursday (czwartek) – nazwa tego dnia pochodzi od imienia boga Thora (syna Wodana). Obok wyobrażenie Thora (Thursday) z głównym jego atrybutami. Thor to bóg sił witalnych. Jeśli w czwartki (Tuesday) Ci ich nie brakuje to oznacza, że Thor nad tobą czuwa 🙂

Dni tygodnia po angielsku 16

Dni tygodnia po angielsku – najczęściej zadawane pytania (FAQs).

Jak brzmi drugi dzień tygodnia po angielsku?

Drugi dzień tygodnia to „Tuesday” po angielsku.

Co oznacza termin „nazwy dni tygodnia w języku angielskim”?

Termin nazwy dni tygodnia w języku angielskim odnosi się do przekazywania nazw dni tygodnia w języku docelowym, czyli angielskim.

Czy istnieje coś takiego jak „czarny piątek” w języku angielskim?

Tak, termin czarny piątek odpowiada terminowi „Black Friday” po angielsku.

Jak wymawia się dni tygodnia po angielsku?

Warto się nauczyć dni tygodnia po angielsku z wymową, żeby dobrze je zrozumieć i wymawiać, szczególnie warto zwrócić uwagę na różnice w wymowie między Tuesday i Thursday. W artykule powyżej prezentujemy wymowę wszystkich dni tygodnia po brytyjsku i amerykańsku. Warto nauczyć dziecko dni tygodnia po angielsku zapoznając je jak najszybciej z ich wymową.

Skąd pochodzi nazwa dni tygodnia w języku angielskim?

Nazwa pochodzi z mitologii nordyckiej. Na przykład, nazwa „Tuesday” pochodzi od boga Tyr.

Czy istnieje specjalna technika do nauki dni tygodnia po angielsku?

Tak, istnieje wiele technik nauki, które pomagają zapamiętać kolejność dni tygodnia po angielsku. Najpopularniejsze techniki ma zapamiętanie dni tygodnia po angielsku to m.in. skojarzenia (z pochodzeniem), tłumaczenia, rymowanki, fiszki.

Jakie są korzyści z nauki nazw dni tygodnia po angielsku?

Znając nazwy dni tygodnia po angielsku, łatwiej będzie umawiać spotkania czy sprawdzać dostępność terminów. Możesz również wykorzystać tę wiedzę podczas podróży zagranicznych. Warto więc poświęcić trochę czasu na naukę tych podstawowych słów, które mogą okazać się bardzo użyteczne.

W jaki sposób mogę sobie ułatwić zapamiętanie kolejności dni tygodnia?

Rozpoczęcie nowego tygodnia pracy warto zacząć od nauki dni tygodnia po angielsku, aby lepiej je zapamiętać. Możesz powtarzać te słowa codziennie, aby łatwiej je zapamiętać. Możesz stworzyć akronim z dni tygodnia: MTWTFSS albo zapamiętać rymowankę np.: Monday, Tuesday, Wednesday too, Thursday, Friday, just for you, Saturday, Sunday, that’s the week, let’s repeat! Powodzenia!

Dni tygodnia po angielsku days of the week (podsumowanie)

Znajomość dni tygodnia po angielsku to kluczowa umiejętność, która ułatwia życie codzienne oraz naukę języka. Poprzez zrozumienie etymologii, znaczenia kulturowego oraz ciekawostek związanych z każdym dniem tygodnia, można nie tylko lepiej zapamiętać nazwy dni tygodnia po angielsku i wzbogacić swoją wiedzę, ale także bardziej świadomie poruszać się w anglojęzycznym świecie. Od BLUE MONDAY po SUPER BOWL SUNDAY, każdy dzień ma swoją unikalną historię i symbolikę. Zapamiętywanie dni tygodnia może być przyjemne i efektywne dzięki różnym technikom nauki, grom edukacyjnym oraz interaktywnym zajęciom angielskiego online oferowanym przez noProblem.

Jeśli chcesz pogłębić swoją znajomość języka angielskiego i dowiedzieć się więcej o jego kulturze, zachęcamy do zapisania się na nasze kursy językowe. W ofercie kursów angielskiego w noProblem znajdziesz: 

grupowy kurs angielskiego,

indywidualny kurs angielskiego,

wakacyjny kurs angielskiego,

intensywny kurs angielskiego

Zachęcamy do kontaktu z nami, aby uzyskać więcej informacji i rozpocząć swoją przygodę z nauką angielskiego już dziś!